Pierwsze upomnienia (Abmahnung) przez brak rejestracji opakowań w Niemczech!

Ostrzegaliśmy wielokrotnie, że wraz z obowiązywaniem w Niemczech nowej ustawy o opakowaniach pojawią się upomnienia (Abmahnung). Nie trzeba było długo czekać, już zgłaszają się do nas pierwsi sprzedawcy, którzy nie wywiązali się z istniejącego od 1.01.2019 roku obowiązku rejestracji każdego opakowania, które po raz pierwszy wprowadzane jest na rynek niemiecki i trafia do konsumenta. Na przykładzie rejestracji opakowań, pokażemy w tym artykule procedurę i podstawę prawną, pozwalająca zastosować upomnienie (Abmahnung).
Firma DW Folienservice AG poprzez kancelarię Zierhut IP rozsyła upomnienia do sprzedawców, którzy nie zarejestrowali się w centralnym rejestrze opakowań. Korzysta tym samym ze swojego prawa do upominania innych przedsiębiorców, którzy naruszają przepisy prawa i tym samym postępują nieuczciwie. Jedyny warunek jest taki, żeby były to konkurujące przedsiębiorstwa, czyli np. sprzedawcy podobnych produktów.
Strona upominająca powołuje się w tej sprawie, jak i w większości innych, jeżeli chodzi o niedopełnienie obowiązków przez podmioty upominane, na § 3a niemieckiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG):
§ 3a Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb (UWG)
Podmiot postępuje nieuczciwie, jeżeli narusza przepis prawny, którego celem jest również regulowanie zachowań rynkowych w interesie podmiotów gospodarczych, a naruszenie to może w sposób odczuwalny zaszkodzić interesom konsumentów, innych podmiotów rynkowych lub konkurentów.
Aby upomnienie było uzasadnione, upominany musiałby postępować nieuczciwie w rozumieniu § 3a niemieckiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i naruszać jakiś przepis prawny, którego celem jest regulowanie zachowań rynkowych w interesie podmiotów gospodarczych, a naruszenie to może w sposób odczuwalny zaszkodzić interesom konsumentów, innych podmiotów rynkowych lub konkurentów.
Wprowadzanie w niemiecki obieg opakowań, które trafiają do konsumentów i które nie zostały wcześniej zarejestrowane jest czynem zakazanym zgodnie z § 9 ustawy o opakowaniach (VerpackG). Upominani sprzedawcy naruszają tym samym przepisy prawne. Nie podlega wątpliwości, że VerpackG jest przepisem regulującym zachowania rynkowe i szkodzi interesom konsumentów (opłaty związane z rejestracją opakowań to nie tylko udział w kosztach recyklingu, ale także odbioru opakowań od konsumentów).
Jak się okazuje upomnienie konkurującego przedsiębiorcy jest rażąco łatwe. Każdy, kto nie dopełnił obowiązku rejestracji w rejestrze opakowań jest narażony na spore koszty. Upomnienia ze względu na brak rejestracji opakowań to koszty rzędu 1.000 Euro! Podmiot upominany musi pokryć koszty prawników strony upominającej oraz podpisać deklarację o zaniechaniu. Inaczej sprawa zostaje skierowana do sądu, który z dużym prawdopodobieństwem drogą tymczasowego rozporządzenia potwierdzi roszczenia strony upominającej.
Przypominamy, że zarówno opakowania transportowe (karton, koperta), opakowania sprzedażowe (pudełko, kartonik produktu, puszka) oraz materiał wypełniający (folia, stare gazety) i taśma klejąca podlegają rejestracji.
Konkretnie oznacza to, że jeżeli konkurujący z nami przedsiębiorca znajdzie w obiegu niemieckim niezarejestrowany element opakowania, w każdej chwili może sprawdzić w ogólnodostępnym rejestrze, czy dane opakowanie zostało zarejestrowane. Jeżeli nie znajdzie śladów po rejestracji, to można przypuszczać, że jesteśmy pierwszym podmiotem wprowadzającym dane opakowanie na rynek niemiecki i nie dokonaliśmy rejestracji. Jeżeli dodatkowo nie ma wątpliwości co do tego, że opakowanie lub jego część może trafić w ręce konsumenta, to otrzymanie upomnienia jest bardzo prawdopodobne i jak najbardziej uzasadnione!
Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany w niemieckim rejestrze opakowań, natychmiast skontaktuj się z nami!
Jeżeli już otrzymałeś upomnienie/ Abmahnung: – niczego nie podpisuj! – niczego nie płać! – nie ignoruj, wyślij skan upomnienia, jak najszybciej do nas!

Bezpłatny audyt sklepu lub konta Amazon/eBay

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane